Ekonomi

Rize’de Çay Atıklarından Odun Kömürü Üreten Tesiste Güneş Panelleri ile Elektrik Üretimi

Rize’de çay atıklarından kömür elde edilen tesisin çatısına kurulacak güneş panelleri sayesinde elektrik de üretilecek.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Kalkandere Organize Sanayi Bölgesi’nde hayata geçirilen çay atıklarından kömür üretim tesisinin çatısına güneş enerjisi panelleri yerleştirildiği belirtildi.

Açıklamada, tesiste çay çöplerinden elde edilen sıvıdan tarımda kullanılabilecek organik gübre ve çay çöplerinden kömür üretimi sırasında üretilen gazdan elektrik üretildiği belirtilirken, bunun yanı sıra elektrik üretiminin de yapıldığı vurgulandı. üretim tesisinin çatısının güneş enerjisi panelleri ile kaplanacak ve buradan elektrik üretimi sağlanacak.

Çevre dostu bir tesis olarak tasarlanan fabrikada yıllardır atıl durumda olan çay atıklarının ekonomiye kazandırıldığı ve üretim sırasında çevreye herhangi bir zarar verilmediği vurgulanan açıklamada, “Tedbir aldık. Bir üründen 3 farklı gelir elde edilen tesiste güneşten elektrik üretmek için Kendini amorti edebilen güneş paneli yatırımı ile belediye bütçesine ek gelir sağlanacak şartları kullanıldı.

Açıklamada, yılda 786 bin kilovat elektrik enerjisi üretilmesi planlanan proje ile yılda 2,5 milyon lira gelir elde edilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu